Aluminium-smeltpunt – die uiteindelike gids vir metallurge

Nie net is aluminium die grootste metaal wat op aarde voorkom nie, maar het ook verskeie gebruike in verskillende industrieë.

Om die smeltpunt van aluminium te verstaan, is noodsaaklik om die ideale toepassing daarvoor te besluit. Hier is 'n nader kyk na die aluminium smeltpunt.

Wat is die smeltpunt van suiwer aluminium?

Eerstens verwys die smeltpunt van aluminium na die punt waarop dit van vastestof na vloeistof verander. In sy suiwerste vorm het aluminium 'n smeltpunt van 660°C wat gelykstaande is aan 1220°F.

Dit is relatief laag in vergelyking met ander metale soos koper en staal. Die meeste aluminiumtoepassings gebruik dit veral in sy legeringsvorm.

Gevolglik beïnvloed faktore soos die legeringssamestelling in aluminium die smeltpunt daarvan. Benewens dit, aangesien aluminium 'n laer smeltpunt het, verminder die byvoeging daarvan by ander metale hul smeltpunte.

Aluminium element
Aluminium element

Smeltpunt van aluminiumlegerings en grade

Soos vroeër genoem, is die meeste aluminiumtoepassings van sy legeringsvorm. Aluminiumlegerings word gemaak deur suiwer aluminium met elemente soos sink, yster, koper, magnesium en nikkel te kombineer.

Dit gesê, die aluminiumlegering bevat 4 syfers met die eerste een wat die suiwerheid of die legeringstipe aandui.

Die tweede syfer spesifiseer die legeringswysigings. Die derde en vierde syfers het egter verskillende aanduidings na gelang van die legering.

In die 1xxx-reeks verteenwoordig die derde en vierde syfers suiwerheid, terwyl dit in die ander reeks legerings in die groep verteenwoordig.

Nadat ek verstaan ​​het dat hier die verskillende smeltpunte van aluminiumlegerings en grade is.

Aluminiumlegering en gradeSmeltpunt (° C)Smeltpunt (°F)
1xxx, suiwer aluminium6601220
2xxx, aluminium-koper5481018
3xxx, aluminium-mangaan640-6551184-1211
4xxx, aluminium – silikon5771070
5xxx, aluminium-magnesium605-6501121-1202
6xxx, aluminium-magnesium-silikon580-6501076-1202
7xxx, aluminium-sink475-635887-1175

 

Smeltpunt van aluminiumlegerings
Smeltpunt van aluminiumlegerings

Faktore wat die smelttemperatuur van aluminium beïnvloed

Aluminium smeltpunt is nooit konstant nie en kan verander word deur verskillende faktore soos:

· Onsuiwerhede

Onsuiwerhede is geneig om beduidende uitwerking op aluminiumsmeltpunt en metale in die algemeen te hê. Onsuiwerhede verlaag die smeltpunt van aluminium aangesien dit inmeng met molekulerangskikking. As sodanig word dit makliker vir dit om van vaste na vloeibare toestand te verander.

Dit verklaar waarom die byvoeging van legering in suiwer aluminium die smeltpunt van aluminium verlaag. Andersins kan jy na hierdie proses verwys as smeltpuntdepressie.

· Druk

Normaalweg, hoe meer druk hoe hoër is die smeltpunt. Dit is omdat meer energie nodig is om aluminium te verhit om sy smeltpunt te bereik.

· Aantrekkingskrag

'n Hoër aantrekkingskrag lei tot 'n hoër aluminiumsmeltpunt. As gevolg van die sterk polêre bindings in aluminium is daar 'n afname in wisselvalligheid, maar 'n styging in beide digtheid en smeltpunt.

· Molekulesamestelling

Soos vroeër genoem, het aluminium sterk bindings. Dit beteken dat dit meer energie benodig om die sterk kovalente bindings te breek en dit verhoog weer sy smeltpunt.

· Molekule gewig

Hoe hoër die molekulêre gewig hoe hoër die smeltpunt en omgekeerd. Groot molekules skep 'n groter ruimte vir intermolekulêre interaksies om plaas te vind. Dit lei tot 'n verhoogde aantrekkingskrag tussen molekules en die smeltpunt. Dit verklaar dus hoekom aluminiumsmeltpunt toeneem met 'n toename in molekulegrootte.

· Allooi samestelling

Legeringselemente het 'n groot impak op die smeltpunt van aluminiumlegerings in die sin dat hulle verskillende smeltpunte het. Sommige van die legerings wat by suiwer aluminium gevoeg word, sluit sink, kopersilikon en magnesium in.

Veral, die toevoeging van die legeringselemente by suiwer aluminium kan sommige eienskappe van die legerings verander.

Onthou, legeringselemente kan óf die sterkte en hardheid van die legering verhoog. Neem byvoorbeeld aluminiumlegering wat 'n hoë koperinhoud bevat. In hierdie geval sal die smeltpunt verlaag word terwyl die sterkte van die legering toeneem.

Vergelyk die smeltpunt van aluminium met ander metale

Oor die algemeen is aluminium se smeltpunt laer in vergelyking met verskeie ander metale soos koper en yster.

Deur sommige van die elemente in die tabel hieronder by te voeg, kan die aluminium smeltpunt verhoog of verlaag word.

Die tabel hieronder toon 'n vergelyking van aluminiumsmeltpunte met ander gewone metale.

Metal Smeltpunt (° C)Smeltpunt (°F)
Aluminium6601220
Geelkoper smeltpunt9301710
Koper smeltpunt10841938
Gietyster smeltpunt12042200
Vlekvrye staal smeltpunt1375-15302500-2785
Kalium smeltpunt63.3146
Natrium smeltpunt97.83208
Sink smeltpunt420787
Wolfram smeltpunt34006152
Nikkel smeltpunt14532647
Magnesium smeltpunt6701240
Mangaan smeltpunt12602300
Brons smeltpunt9131675
Chroom smeltpunt18601983
Lood smeltpunt328622
Koolstofstaal smeltpunt1425-15402597-2800
Titaan smeltpunt16703038
Goud smeltpunt10631945
Silwer smeltpunt9611762
Chroom smeltpunt18603380
Tin smeltpunt232450
Koolstof smeltpunt36006512
Silikon smeltpunt14202588

 

Beste manier om aluminium te smelt

Die beste en mees algemene manier om aluminium te smelt, is die gebruik van 'n oond. Ideaal gesproke word 'n staalsmeltkroes gebruik om die aluminium in die oond te hou terwyl dit verhit word.

Aluminium smelt oond
Aluminium smelt oond

Plaas eers jou stigter op 'n veilige en stabiele plek. Dit kan op 'n metaalstaander, sand, kaal aarde of selfs gruis wees. Die doel is om enige oppervlak te vermy wat beskadig kan word deur die verhitte aluminiumstorting.

Plaas dan jou smeltkroes in die gietery. As jou gietery houtskool gebruik, maak seker dat jy 'n bietjie houtskool onder en om jou smeltkroes invul en verseker dat alle spasies bedek is. Of jy nou 'n propaan-aangedrewe gietery of 'n houtskool-aangedrewe gietery gebruik, maak die propaanfakkel of die blaasbuis aan die gietery vas.

Steek daarna die gietery aan en laat dit vir 'n paar minute (verkieslik 10 minute) verhit. Die smeltkroes moet oranje word sodat jy kan weet dat die gietery warm genoeg is.

Ten slotte kan jy jou aluminium in die smeltkroes plaas om die smeltproses te begin.

Sommige belangrike gereedskap wat jy nodig het vir hierdie aluminium smeltproses aluminium sluit in:

  • Haak en rooster tang om die smeltkroes te hanteer
  • Herdershaak
  • Dros stok
  • Verstelbare tang

Waarom die kennis van aluminium smelttemperatuur krities is

Om die smelttemperatuur van aluminium te verstaan, is belangrik om die teenwoordige onsuiwerhede te bepaal.

Die smeltpunt van aluminium kan ook gebruik word om dit te identifiseer in gevalle waar die metaal nie geïdentifiseer kan word nie. In eenvoudiger terme kan die smeltpunt vergelyk word met ander metale se smelttemperature om te bepaal of dit aluminium is of nie.

Moenie vergeet dat die smelttemperatuurreeks ook gebruik word om die suiwerheid van aluminium te bepaal nie. Hoe hoër die smeltbereik hoe laer die suiwerheid en omgekeerd.

Dit is een van die nuttige data in die vervaardiging van aluminiumprodukte.

Gesmelte aluminium
Gesmelte aluminium

Toepassing van aluminium gebaseer op smelttemperatuur

Aluminium is die grootste metaal wat op aarde voorkom en so ook die toepassings daarvan.

Dit word wyd in verskillende industrieë gebruik en sommige van die gebruike daarvan is afhanklik van die smelttemperatuur daarvan.

Hou in gedagte dat die meeste van die aluminiumtoepassings aluminiumlegerings gebruik wat die smeltpunt daarvan beïnvloed. As sodanig is verskillende legerings goed geskik vir spesifieke toepassings soos hieronder geïllustreer;

 

AlloysSmeltpunt (° C)Smeltpunt (°F)aansoeke
2024500-636935-1180Vliegtuigonderdele, sterk strukturele toepassings, silinders, ratte en asse, Suiers
3003640-6561190-1211Hitteruilers, pype, kaste, chemiese apparaat, sleepwaonderdele, vragmotoronderdele, brandstoftenks
5052605-6511125-1201Mariene toerusting, hidrouliese buise, drukvate, heiningsbykomstighede, toestelle
6061580-6501080-1204Boumateriaal, pype, motoronderdele, spoorwaens, meubels en fietsrame
7075475-635890-1175Vliegtuigonderdele (vlerke en rompe), wurmratte, missielkomponente, ratte en asse

 

Aluminium motorbak
Aluminium motorbak

Gevolgtrekking

Om dit op te som, in soverre aluminium die grootste metaal op aarde is, gebruik die meeste van sy toepassings sy legeringsvorm.

Hierdie legerings beskik oor verskillende smeltpunte gebaseer op die legeringselement wat dus aluminiumtoepassings beïnvloed. Daarom is dit belangrik om die smeltpunt van die aluminiumlegering wat jy gebruik en die verenigbaarheid daarvan met jou gewenste toepassing noukeurig te verstaan.

Meer Resources:

Goud Smeltpunt – Bron: HM

Smeltpunt van metale – Bron: Metal Supermarket

Titaan Smeltpunt – Bron: HM

Metale Smeltpunt – Bron: Online Metals

Silwer Smeltpunt – Bron: HM

Aluminium Smelttemperatuur – Bron: Kloeckner

Geelkoper Smeltpunt – Bron: HM

Koper Smeltpunt – Bron HM

Dateer koekiesvoorkeure op
Scroll na bo